Pouštění lodiček, patří stále k nejoblíbenějším zvykům o štědrovečerní večeři. Výroba lodičky ze skořápky ořechu je snadná, stačí rozpůlit ořech, vydlabat jádro a do čisté skořápky upevnit zbytek svíčky získané v kostele při ranní mši 24. prosince. Je velmi důležité, aby si svou lodičku každý vyrobil sám. Lodičce může každý položit jen jednu otázku a to v době, kdy zapaluje její svíčku a pouští ji na vodu.
A co vám lodičky prozradí?
Lodička zůstala u břehu – v příštím roce vás nečekají žádné změny, vše zůstane při starém
Lodička se okamžitě potopila – veškerá snaha zlepšit svou situaci zůstává marná
Lodička se potopí až po chvíli – vlastní neuvážeností, shodou okolností či náhod se vaše snažení přes dobrý začátek mine účinkem.
Lodička pluje bok po boku s jinou lodičkou – láska a přátelství, též výhodná obchodní spolupráce. Čím dříve se boky lodiček dotknou, tím rychleji najdou jejich majitelé k sobě cestu a čím déle spolu lodičky plují, tím pevnější bude jejich vztah. Ve vztahu bude dominovat ten, jehož lodička pluje první. Jsou-li lodičky vyrovnány, očekávejte harmonické partnerství.
Rodinný kruh – pokud se všechny lodičky semknou a vytvoří kruh, znamená to bezproblémové soužití a vzájemné přátelství, úctu a toleranci.
Lodička uprostřed ostatních (tvoří střed kruhu) – její majitel potřebuje ochranu a pomoc, je velmi zranitelný a citlivý. O vztazích mezi členy rodiny usuzujeme podle vzdáleností, jeké mezi sebou tvoří jejich lodičky. čím je vzdálenost mezi nimi větší, tím chladnější jsou vztahy mezi jejich majiteli a naopak.
Lodička nabere vodu, ale dorazé k protilehlému břehu – svůj záměr uskutečníte s odřenýma ušima.
Zhasnutá svíčka – svíčka pohasne v okamžiku, kdy vyslovíte svou otázku – jste neupřímní k sobě i ostatním.
Svíčka pohasne, lodička se sice nepotopí, ale zůstane v přístavu – ve skutečnosti je vám záležitost, na kterou se ptáte, lhostejná.
Lodička dopluje k protilehlému břehu se zhasnutou svíčkou – za dosažení cíle zaplatíte příliš vysokou cenu. Zvažte ještě jednou, zda stojí za to o něj tak usilovat.
Lití olova
Vánoční zvyk lití olova vyžaduje trošku důkladnější přípravu a hlavně opatrný postup, abyste si nezpůsobili ošklivé popáleniny. Kousky olova (můžete použít rybářská olůvka) dejte do kovové nádoby s dřevěnou rukojetí a roztavte nad plamenem. Když je olovo roztavené, pomalu a co nejblíže vodní hladině ho vlejte do předem připravené nádoby se studenou vodou. Odlitek je velmi křehký, proto dávejte pozor až ho budete lovit z vody ven. Olovo by si měl lít každý sám a položit jednu jasně formulovanou otázku. Tvarů olověných odlitků je mnoho a každý v něm může vidět něco jiného.
Jmelí
Tak jako v žádné domácnosti nechybí vánoční stromeček, tak nechybí ani jmelí. Jmelí je symbokem života a traduje se o něm, že může vyvolat nebo udržet svazek mezi dvěma osobami opačného pohlaví. Nejznámnější zvyk pochází z Anglie, kde se traduje, že muž smí políbit každou ženu nebo dívku, se kterou se střetne pod zavěšenm jmelím. Pár však nesmí zapomenout po polibku utrhnout z větvičky jednu bílou bobulku. A poslední bobulka znamená poslední polibek.
Zlaté prasátko
Komu se už poštěstilo vidět zlaté prasátko? Mělo by se zjevit za odměnu všem, kdo na Štědrý den odolají všem dobrotám až než výjde na oblohu první hvězda.
Komentujte, diskutujte